Skóra trądzikowa

Trądzik - skóra trądzikowaSkóra objęta trądzikiem to skóra młoda, tłusta, łojotokowa, koloru szaro-żółtego, słabo ukrwiona, z widocznymi ujściami gruczołów łojowych, odporna na zmiany pogody, ale wrażliwa, skłonna do wyprysków, grudek, zaskórników, stanów ropnych. Przyczyną skóry trądzikowej jest brak higieny skóry łojotokowej skłonnej do zaskórniaków, grudek, krostek, wytwarzania nadmiernego łoju i rogowacenia mieszków włosowych. Inne przyczyny to czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, zmiana Ph skóry na zasadowy.

Leczenie skóry musi opierać się na współpracy lekarza dermatologa, kosmetyczki i młodej osoby. Terapia jest ustalana indywidualnie w zależności od kondycji skóry. Jej efekty i czas trwania w dużym stopniu zależy od przestrzegania zaleceń.

Pielęgnacja domowa polegać ma głównie na przestrzeganiu zasad higienicznego życia. Mycie skóry dwa razy dziennie preparatami przeznaczonymi do tego rodzaju skóry (Ph 5,5), właściwościach bakteriobójczych, bakteriostatycznych, preparatów, głównie naturalnych, ziołowych (azulan, korzeń łopianu). Jeżeli po umyciu utrzymuje się uczucie ściągania, można nałożyć lekki krem nawilżający. Wskazane jest stosowanie zasypki – alantan na skórę, posiada on właściwości łagodzące, pochłaniające wydzielinę łoju, co zapobiega rozwojowi bakterii. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na kondycję skóry jest prowadzenie zdrowego trybu życia i przestrzeganie zasad zdrowego odżywiania. Dieta bogata w warzywa i owoce, uboga w tłuszcze, cukry. Czasami zalecane jest wzbogacenie diety o witaminy A, B2, B6, sole cynku. Obok diety ważny jest sen i przebywanie na świeżym powietrzu. Stwierdzenie że „sposób życia odbija się na twarzy jak w lustrze” znają wszyscy, ale młodzi ludzie bagatelizują takie stwierdzenia i rolą kosmetyczki jest uświadomienie i współpraca w tym zakresie. Należy bardzo ściśle połączyć zabiegi domowe i w gabinecie, aby tworzyły nowe nawyki i styl życia, tylko wtedy można liczyć na efekty z tą przykrą dolegliwością.

Zabiegi gabinetowe mają na celu oczyścić skórę, spowodować odnowę, wyrównać Ph, polepszyć ukrwienie, dotlenić, nawilżyć i uelastycznić. Podstawowym wykonywanym zabiegiem jest lecznicze oczyszczanie skóry, ale bardzo często musi być ono poprzedzone zabiegami złuszczającymi zrogowaciały naskórek. Młodzi ludzie popełniają błędy przy higienie skóry, stosują salicylany i ich pochodne do przemywania stanów ropnych, co w konsekwencji prowadzi do zgrubienia i zasuszenia warstwy rogowej naskórka i bardzo utrudnia dostęp do skóry. Dlatego właściwe jest złuszczenie naskórka, co pobudzi warstwę rozrodczą do odnowy, spowoduje lepsze przenikanie środków aktywnych, usunie przebarwienia, otworzy pory i pozwoli oczyścić skórę. Jest kilka metod złuszczania naskórka: pilingi enzymatyczne, pilingi mechaniczne, kwasy AHA, piling azjatycki, zioła zmiękczające naskórek i aparaty służące do tego celu (d’Arsonval, ultrafiolet, lasery). Metodą i środek oraz ilość zabiegów uzależniamy od warstwy rogowej i reakcji skóry na preparaty. Schemat zabiegu oczyszczania skóry dobieramy indywidualnie, ważne jest aby przestrzegać pewnych zasad, takich jak kolejność oczyszczania (aby nie dopuścić do infekcji – najpierw zaskórniki otwarte, zamknięte, a na koniec prosaki) i przestrzeganie zasad żelaznej higieny. Do wykonania zabiegu potrzebne są narzędzia: łyżeczna, igła jednorazowa, chusteczki jednorazowego użytku, płyn do dezynfekcji narzędzi, waciki, płatki gazy. Preparaty: środki do dezynfekcji skóry (spityrus, woda utleniona), środki łagodzące (sok z łopianu, rumianek, dziurawiec, spirytus 2%, kamforowy 5%).

Schematów leczniczego oczyszczania jest wiele, ale jak wiemy, zależą one od wielu czynników. Przy doborze należy przestrzegać stałych elementów wynikających z logiki działania:

  • Demakijaż skóry
  • Zastosowanie odpowiedniego pilingu
  • Rozpulchnienie skóry
  • Mechaniczne oczyszczenie
  • Zdezynfekowanie skóry
  • Zamknięcie porów, złagodzenie skutków ingerencji, wyciszenie skóry

O użyciu innych środków, urządzeń, rodzaju masek, decydujemy indywidualnie. Można tylko nadmienić, że do rozpulchnienia i przygotowania skóry do czyszczenia często stosujemy maskę rozpulchniającą plus maskę ziołową zwaną kataplazmą lub algi. Urządzeniem często wykorzystywanym jest wapozon i aparat d’Arsonvala. Maską zamykającą zabieg często jest maska z zawartością koalinu lub alginat.

Ważnym urządzeniem wykorzystywanym w zabiegach oczyszczania i walce ze skutkami trądziku jest aparat d’Arsonvala. Wytwarza on prąd wielkiej częstotliwości, a jego biologiczne działanie polega na wytworzeniu ciepła w tkankach w czasie oddziaływania energii elektromagnetycznej na ustrój. Wytworzone ciepło jest słabe i powoduje niewielkie ogranie tkanek. Naczynia skóry ulegają rozszerzeniu, podrażnieniu nerwów czuciowych skóry i mięśni, wytwarza się bakteriobójczy ozon. Głównymi celami zabiegu darsonwalizacji są: dezynfekcja skóry po czyszczeniu, tomizacja skóry i mięśni, lepsze ukrwienie skóry i tkanek głębiej położonych. Dużym plusem tego zabiegu jest pomoc w głębokim wchłonięciu wprowadzanego preparatu. Wszystkie wspomniane plusy zabiegu są najtrafniejszymi zabiegami w walce z objawami trądziku.

Pragnę jeszcze nadmienić o preparatach ziołowych, które są polecane w walce z trądzikiem. Lista jest długa, ponieważ prawie każde ziele ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, zmiękczające: babka zwyczajna, chmiel zwyczajny, chrzan, dąb, dziurawiec, jałowiec, kasztanowiec, kocieradka, krwawnik, łopian, macierzanka, mech islandzki, nagietek, rumianek, sosna, tatarak, topola. Ważne owoce: awokado, bez czarny, malina, pomarańcza. Jedne są bardziej popularne, inne mniej doceniane, ale są naturalne, łatwo dostępne i godne polecenia młodym ludziom. Na szczególną uwagę zasługują tzw. Czyszczące krew: chaber, bławatek, fiołek trójbarwny, skrzyp polny, które można również wykorzystać i polecić jako herbatkę czyszcząco-ziołową do domowej kuracji.

Dodano: 5 lipca 2010
Autor: Redakcja
Kosmetyka artykuł PDF
Drukuj
Wstaw na stronę, forum, blog

Jeden komentarz do “Skóra trądzikowa”

  1. Ala_z_kotem pisze:

    Ja miałam ciężkie przejścia z trądzikiem – problem naprawdę uciążliwy i temu kto go ma, serdecznie współczuję. Ja 3 razy zmieniałąm dermatologa, ażw końcu trafiłam na takiego, który mi pomógł. Polecił mi stosować krem vitella ictogel (benemedo). Co prawda musiałam pamiętać, by smarować się nim regularnie i przez dosyć długi czas, ale efekt jest zadowalający i co najważniejsze, nie mam blizn!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>